Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı

Yüz ve Boyun Germe

Yaşlanma ile birlikte yerçekiminin etkileri ortaya çıkmaya başlar, boyun derisi gevşer ve boyunla çene arasındaki açı kaybolur. Boyun sarkmasının yanısıra deri altındaki boyun kaslarında da (platisma) gevşeme ve gıdık bölgesinde yağ toplanması ortaya çıkar. Gevşemiş boyun kasları boyun önünde bantlar şeklinde göze çarpar. Yüzün daha üst bölgelerinde ise alt çene kemiği boyunca deri sarkmaları ve yağ toplanmaları görülür. Burundan dudak kenarına doğru uzanan kıvrım (nasolabial kıvrım) boyunca deri katlantıları ve bu kıvrımın derinleşmesi ortaya çıkar. Elmacık kemiği üzerindeki yağ yastıkçığının yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkması elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına ve nasolabial kıvrımın derişleşmesine neden olur. Göz çevresinde kırışıklıklar oluşur. Üst göz kapaklarında deri katlantıları alt göz kapaklarında ise kırışıklıklar ve yağ torbaları ortaya çıkar. Yerçekimi etkisi alın ve kaşlarda da gevşeme ve sarkmalara neden olur. Kaşlar aşağıya doğru iner ve göz kapakları üzerinde katlantı oluşturur. Alındaki çizgiler derinleşir.

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe Nedir?

Yüz ve Boyun Germe, yüz ve boyun derisindeki sarkma ve kırışıklıkların düzeltilerek yüzün gençleştirilmesi ameliyatıdır. Yüz ve boyun germe ameliyatlarında yapılan işlemler mevcut problemlere göre değişiklik gösterir. Yüz gençleştirme ameliyatlarında yüz üç ana bölümde değerlendirilmektedir. Üst yüz bölümü (alın ve kaşlar), Orta yüz bölümü (gözler hizası ile ağız hizası arasındaki kısım), Alt yüz bölümü (ağız kısmı ve boyun).

Yüz ya da Boyun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Bu gibi cerrahi işlemler için öncelikle doktor ile konsültasyon yapılmalıdır. Herhangi bir sağlık probleminin şiddeti ve sayısı bu operasyonlara engel olabilir. Sigara cerrahi komplikasyon riskini artırır. Çünkü sigara içen kişilerde yaralar, daha yavaş iyileşir.

Genel olarak aşağıdaki durumlardan şikayetçi olanlar bu operasyonlar için uygun olabilir:

  • Yanağında kırışıklık veya sarkma olanlar,
  • Çene hattında fazla deri veya yağ bulunanlar,
  • Boyun bölgesinin etrafında gevşek bir cilde sahip olanlar.

Yüz ya da Boyun Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası hafif ağrılar olabilmektedir. Ancak bunlar ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilir. Ameliyatın ertesi günü elastik bandaj çıkartılıp pansumanlar değiştirilir. Drenler 24 ile 48 saatte çıkartılır. Yüzdeki şişlik ve morluklar 24 ile 48 saatte maksimuma ulaşır. Bundan sonraki günlerde inmeye başlar. Ödem ve morlukları 7-10 günde büyük ölçüde kaybolmakla birlikte ödemin tam olarak kaybolup yüz derisinin normal durumuna gelmesi birkaç haftayı bulmaktadır. Dikişler 7-10. günlerde alınır. Dikişlerin alınmasından sonra hasta makyaj yapabilir ve günlük hayatına dönebilir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası en az 3 hafta sigara içmemesi yara iyileşme ve deri beslenme problemleri oluşmaması bakımından önemlidir. Ayrıca ameliyat sonrası birkaç hafta güneşten korunma ve güneşten koruyucu kremler önerilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekilenler

Bu süreçte hekiminiz tarafından önerilen, sizlerin yerine getirilmesi ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar:

  • Ameliyattan önceki gece su dahil hiçbir şey tüketmeyin.
  • Eğer sigara içiyorsanız doktorunuza danışarak ameliyattan bir süre önce içmeyi bırakmanız ya da azaltmanız gerekmektedir.
  • Ameliyattan önceki son hafta sağlıklı beslenmeye ve alkol tüketmemeye dikkat edin.
  • Hekiminizi son zamanlarda kullandığınız ilaçlardan, bitkilerden ve destekleyicilerden haberdar edin. Örneğin bazı ilaçlar (aspirin gibi) operasyon sonrası kanamalara sebep olabilir. Bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekmektedir.
  • Yüz ve boyun germe işleminden bir gün önce ağır egzersizler yapmamak gerekir.
  • Ameliyat günü dişlerinizi hiç su yutmadan fırçalamaya özen gösterin. Eğer doktorunuz tarafından önerilen bir ilacı içmeniz gerekiyorsa bunu da minimum su içerek yapınız.
  • Yüz ve boyun germe işleminin yapılacağı gün tercihen geniş ve rahat bir giysi ve ayakkabı giymeniz ameliyat sonrası süreci daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Formu

Bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.