Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik yüz germe, yüzün sarkma problemini küçük kesilerle yok eden ve kişiye daha canlı ve daha genç bir ifade katan yüz gençleştirme estetiğidir. Yüz gerdirme tekniklerinin uygulandığı endoskopik yüz germe ameliyatı ile yüzün sarkma ve kırışıklık problemi giderilerek yüz estetiği sağlanır. Yüze estetik bir ifade katarak yüz gençleştirme sağlayan endoskopik yüz germe, orta yüz germe ve alın germe ameliyatlarının bir arada yapılmasını ifade eden bir yüz ameliyatı türüdür.

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik Yüz Germe Nedir?

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı iki ameliyatın toplamından oluşuyor. Endoskopik alın germe ve Endoskopik orta yüz germe ameliyatından oluşmaktadır. Bu ameliyat henüz yüz gençleştirme ameliyatları için yaşı çok genç olan ve yüzünde hafif bir gevşeme ve form bozukluğu bulunan hastalar için dizayn edilmiştir. Endoskopik yüz germe ameliyatında şakak bölgesinde saçlı deri içerisinde 2-3 cm’lik bir kesi yapılır, bir diğer kesi de alt göz kapağının dış kenarında veya kapağın iç yüzünde yapılır. Bu kesiler yoluyla, özel bir cerrahi kamera ve dokuyu kaldırmada kullanılan özel cerrahi aletler yardımıyla alın, şakak ve orta yüz bölgeleri hareketlendirilir. Takiben hareketlendirilen bu dokular şakak bölgesindeki çiğneme kasının sert ve güçlü dış zarına tespit edilir.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında uygulanan yüz germe uygulaması yaklaşık 1 ila 2 saat sürmektedir. Hasta 1 gece hastanede kontrol altında tutulmakta ve ertesi gün taburcu olmaktadır. Farklı tıp alanlarında kullanılan endoskopik yöntem; küçük deliklerden girilerek görüntüleme sistemleri ile yüz germe işlemi uygulanmaktadır.

Endoskopik yöntemle yüz germe ameliyatının avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir; 

  • Kalıcıdır.
  • Uygulama sonrasında minimum düzeyde iz kalır.
  • İyileşme süreci oldukça kısa sürmektedir. 
  • Ameliyat sonrasında kanama, enfeksiyon ve ağrı gibi komplikasyonlar oldukça düşük düzeyde görülmektedir. 

Endoskopik Yüz Germe Sonrası Süreç

Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrasında orta yüz bölgenizde belli oranda ödem oluşabilir. Ancak ödem oluşmasını engellemek amacıyla birçok uygulama yapılabilmektedir.  Yüz bölgesine yapılan müdahale hassas olduğu için ödemler 20 gün kadar sonra tamamen geçecektir. Ameliyat sonrasında iyi dinlenmelisiniz. Çünkü bu süreçte yorucu ve stresli işler istediğiniz sonuçları almada ve iyileşme sürecinde olumsuz etki getirecektir. 

Endoskopik yüz gerdirme ameliyatı sonrasında cildinizin doğal bir yapıya kavuşması için 3 ay gibi bir süre gerekiyor. Üçüncü aydan itibaren istediğiniz genç görünüme kavuşabilirsiniz. Endoskopik yüz gerdirme işlemleri uzun süre sonuç veren bir uygulamadır. Ancak bu işlemde birkaç sene sonra kaşlarda belli bir oranda aşağı inme olabilir. Ancak eski konumu yanında kaşlarınız hep daha yukarıda olacaktır. Orta yüz bölgeniz de başarılı yapılan operasyonlarla çok uzun yıllar yapısını koruyacaktır. 

Yüz gerdirmede endoskopi teknolojisi en kalıcı yöntemler arasında yer alıyor. Operasyonlar sonrasında hafif ağrıları engellemek için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Ayrıca doktorunuzun verdiği antibiyotikleri de kullanarak enfeksiyon riskini ortadan kaldırın. Endoskopik yüz gerdirme sonrasında eforlu sporlar için en az 1-1.5 ay kadar beklemelisiniz. Dikişleriniz alındıktan sonra hafif egzersizlere doktorunuz izin verecektir.  Doktor seçimine dikkat etmelisiniz. Bu işlemde saçlı deriden kesi açıldığından yanlış bir uygulamada saç kayıpları yaşanabilir. 

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Yüz cildi gevşeyen ve sarkan kadın, erkek herkes endoskopik yüz germe ameliyatı için aday olabilir. Çeşitli nedenlerle yüzünde sarkma oluşan ve yüzün oval yapısını kaybeden kişiler endoskopik yüz germe için en ideal adaylardır. Yüzdeki sarkma nedeni ile yanaklar aşağıya doğru inmiş ise, alın kırışıklığı yoğun oranda ise ve kişi olduğundan daha yaşlı görünüyor ise yüzü gençleştiren endoskopik yüz germe ameliyatı ile bu sorunlar çözülebilir. Genelde 40 yaş ve sonrası uygulanıyor olsa da yapısal olarak yüz sarkma problemi yaşayan 25-39 yaşlarındaki kişilere de endoskopik yüz germe ile yüz estetiği uygulanabilir.

Yaşı kaç olursa olsun alın bölgesi çizgileri yoğun bir şekilde artan, yanakları sarkan, bu sebeple çene hattında cilt yığılması yaşayan ve bu durumdan rahatsız, mutsuz olan kişiler endoskopik yüz germe ameliyatı ile hayalindeki gergin yüz profiline kavuşabilir. Endoskopik yüz germe ameliyatı için yaş sınırı 18’dir. Yüz gerdirme sağlanan bu operasyon anestezi altında gerçekleşeceği için kişinin anestezi almasına engel olabilecek bir hastalığının olmaması gerekir. Kişinin genel sağlık durumu yüz estetiği için uygun olmalıdır. Endoskopik yüz germe estetiği, hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Formu

Bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.